Babits ezen művének témája egyértelműen az elmúlás, melyet a versben a tél szimbolizál. A mű 1936.-ban keletkezett, amikor a költő már közelinek érezte távozását az élők soraiból. 

A mű elején még csak azokról a dolgokról beszél, amelyek már elmúltak és érezhetően hiányoznak neki. Ilyen például az ősz. Valójában azonban nem az ősz elmúlását sajnálja, hanem azt, ami az ősz után következik: a telet. Úgy tekint a halálra, mint arra a dologra, amiből jobb szeretne kimaradni, de legalábbis még nem áll készen rá. Egy kisgyermekhez hasonlítja magát, mely még nem kíván aludni térni, mert érzi, hogy még sok minden bevégzetlen maradt a teendői közül. 

"mint a pajkos gyerekek, ha még nem
akaródzik lefeküdni szépen,
sétálnak az ágy tetején, ringva,
mig jó anyjuk egyszer meg nem unja
s rájuk nem zeng: »Paplan alá! Hajjcsi!«"

 Homokórához hasonlítja életét és érezhetően közelinek érzi az utolsó homokszem lepergését az órában, A legroszzabbnak azonban mégis azt érzi, hogy gyakorlatilag életének nem marad nyoma a világban, hiszen míg számára befejeződött az élet, másoké folyik tovább. Mindenki másnak van kiút a télből: a tavasz, számára azonban nem létezik második esély, sem folytatás. Tudja, hogy a múltat már nem hozhatja visza, de ami a legjobban bántja az az, hogy barátai nincsenek mellette ezekben a nehéz időkben, nem lesz, akitől elköszönjön, nem lesz, aki megsirassa.

Be kell vallanom teljesen egyetértek a költővel, hiszen nem gyakran hallani arról, hogy valaki, aki szerette életét, várná a halált. Azonban ez az a dolog, mellyel mindegyikünknek szembe kell nézni valamikor, lehetőleg minél később. Hiszen ez olyan, mint az aggodalom: jobb szeretjük halogatni és görgetni magunk előtt. Viszont, amiért a legjobban sajnálom Babits-ot az az, hogy úgy kellett elmennie, hogy tudta, barátai nincsenek mellette. És a magány mindennél roszzabb.


A bejegyzés trackback címe:

https://aldrinblogja.blog.hu/api/trackback/id/tr962031099

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása